Hva skjer i Zimbabwe?
Første trimester er i gang!
Elevene startet tidligere i September på skolen igjen etter litt skolefri. Vi i Sabona fortsetter å sørge for et varmt måltid om dagen til elevene. Dette gir næringen de trenger for å lære og holde konsentrasjonen oppe.
Det er tørkeperiode nå i Zimbabwe, og derfor er maten de får fra matstasjonene på skolen ekstra viktig!
🌱 Oppdatering fra veksthusene
Alle veksthusene er i full drift og produserer som aldri før.
I veksthusene dyrkes det først og fremst tomater. Tomatene har nå begynt å få god størrelse, og har blitt høstet fortløpende og solgt på det lokale markedet 🍅
Her får lokalbefolkningen først og fremst både tilgang til grønnsaker for et mer variert kosthold og økt økonomisk selvstendighet ved salg av grønnsaker.
Lovende resultater
Allerede nå ser vi tydelige forskjellen mellom planter dyrket i veksthus og planter dyrket utendørs:
Planter i veksthusene er større, grønnere og mer robuste.
De har begynt å blomstre tidligere, og plantene utenfor veksthuset vokser saktere.
Veksthusene sørger for et skjermet miljø for solen og varmen for plantene, og de solcelledrevne brønnene sørger for stabil tilgang til vann og spesielt nødvendige mengder med vann for at plantene skal trives.
Ved å ha veksthus kan lokalbefolkningen og Sabona ha stabile leveranser av grønnsaker når vi skal ut og selge til lokale kjøpere, som hoteller, safarilodger og butikker.
I tillegg styrker dette lokalt eierskap og kompetanse, som bidrar til at prosjektet er bærekraftig over tid.På sikt bidrar også dette til matsikkerheten for lokalbefolkningen og inntektsmulighetene ved salg.
Fremover planlegges det også å utvide med flere dyrkingsområder og øke variasjonen av avlinger!