🌍 Skattefradrag - Endringer

Kjære givere og samarbeidspartnere,

Vi ønsker å informere om endringer i skattefradragsordningen for gaver og donasjoner gitt til Sabona. 

Vi er svært lei oss for at alle stiftelser i Norge har mistet muligheten til å gi skattefradrag til sine givere – dersom stiftelsen ikke mottar offentlig støtte.

Det er derfor du ikke har fått skattefradrag for gaver og donasjoner gitt til Sabona, og det står oppført som 0,- i skattemeldingen for 2024. 

Vi sendte ut informasjon om dette i en e-post i fjor, da de nye reglene for stiftelser trådte i kraft. Sabona jobbet sammen med blant andre Stiftelsesforeningen, for å få til en høring og endring i lovverket gjennom Finansdepartementet. Dessverre førte ikke dette arbeidet frem.

👉 Du kan lese mer om saken her: https://www.stiftelsesforeningen.no/nyheter/2020/10/30/stiftelser-skatteloven-6-50-skattefradrag-for-gaver


Hva skjer videre?

Vi gir oss ikke!
Styret i Sabona arbeider nå aktivt med to konkrete løsninger:

  1. Søke om offentlig støtte fra stat/kommune i 2024, slik at vi kan gjenoppta skattefradragsordningen i 2025.

  2. Vurdere å endre organisasjonsformen fra stiftelse til en annen type ideell organisasjon som kvalifiserer til ordningen.

Vi er fast bestemte på å finne en løsning – og vi skal få dette på plass!

🇿🇼💛 Tusen takk for at du er en del av Sabona- familien! 💛🇿🇼


Vi vet at dette er en krevende tid for mange. Derfor er vi dypt takknemlige for at du likevel velger å støtte Sabonas arbeid. Din støtte er helt avgjørende for at vi skal kunne fortsette våre grasrotprosjekter i Zimbabwe. 


Med vennlig hilsen,
Sabona-teamet 🧡


Neste
Neste

Lysglimt og refleksjoner fra Zimbabwe